Központi sorozatunk zárórészében vázlatosan szeretnénk összefoglalni, milyen segítségre számíthatnak az örökbefogadó családok az életük során. A sorozat előző részei már részletesen tárgyalták az örökbefogadási folyamat teljességét, és szereplőinek nézőpontját, mégis érdemes összefoglalni azokat a legtipikusabb problémákat, nehézségeket, amelyek érhetik az örökbefogadó család tagjait.
Az örökbefogadás előtti leggyakoribb krízisek:
Az örökbefogadás utáni leggyakoribb problématípusok:
Bármilyen probléma is merül fel, bátran forduljon az örökbefogadó család olyan segítő szakemberekhez, akik szakavatott, hozzáértő módon tudnak nekik segíteni, figyelembe véve azt, hogy számos olyan probléma léphet fel, amely bizonyos ponton szervesen kapcsolódni fog az örökbefogadás tényéhez.
Több kiváló civil szakmai szervezet van, amely értékes segítséget és szolgáltatásokat nyújt az örökbefogadás témakörében. Ilyen például az Ágacska, a Gólyahír, a Fészek vagy a Várva Várt Alapítvány,a Bölcső és a Együtt az Életért Egyesület, illetve az Alfa Szövetség.
A fentiek közül az Ágacska Alapítvány dolgozta ki talán a leggazdagabb segítői szolgáltatási tevékenységkörét, illetve sorozatunk gerincét is az Ágacska Alapítvány által kiadott hiánypótló Az örökbefogadás lélektana című, Bogár Zsuzsa (az Ágacskát alapító pszichológus) által írt könyve adja. Éppen ezért az ő általuk nyújtott szolgáltatásokat szeretnénk az alábbiakban felsorolni és ajánlani:
Az Ágacska Alapítványnál elérhető a tanácsadás, az egyéni konzultáció lehetősége az örökbefogadás ötletétől kezdve végig. Biztosítanak egyéni terápiás munkát a hozzájuk forduló leendő örökbefogadó szülőknek, hogy feldolgozhassák a fent említett veszteségeiket, szorongásaikat, önértékelési problémáikat.
Mivel az örökbefogadási szándék maga is neuralgikus pont lehet egy pár életében és kapcsolatában, ezért az alapítvány párterápiás támogatást is nyújt.
A fenti stratégia mentén családterápiára is sor kerülhet az alapítványnál, amire jellemzően az örökbefogadás után lehet szükség. A családterapeuták kommunikációs – konfliktuskezelési stratégiákat tanítanak a résztvevő családoknak, miközben feltárják a származási családból hozott, sokszor korrekcióra szoruló szocializációs mintákat.
Mivel sokszor évekig tart az örökbefogadni szándékozók várakozása, ezért ezt a helyzetet aktívvá, gyümölcsözővé próbálják tenni az alapítvány munkatársai a különböző csoportok indításával. Van szülőklub, van „Gyermekre várva” csoport is, ami egy önismereti munkával „dúsított” interaktív szülői klub., ahol a sorstársak kölcsönösen támogathatják egymást.
Természetesen a segítő szolgáltatások kiterjednek a gyermekekre is, vannak korai fejlesztést kínáló gyógypedagógusok, sőt az örökbefogadott gyermekek korai traumáit és fejlődési visszamaradásait, részképesség zavarait komplexen kezelő speciális programot is kidolgoztak az alapítvány munkatársai.
A gyermekek számára pszichodráma csoportot is szerveznek, és a gyermekpszichológus kollégák gyerekekkel is folytatnak terápiás munkát.
Végül, de nem utolsósorban érdemes kiemelni azt az alapítvány által létrehozott mentorhálózatot, amelyet a szakemberek által az örökbefogadó szülőkből kiképzett önkéntes tanácsadó mentorok működtetnek. Mint nagyon sok más érzékeny területen, itt is rendkívül hatékony a sorstárs segítők „bevetése” a célcsoport empatikus és modellnyújtó támogatása céljából.
Természetesen az örökbefogadó családok – hasonlóképpen bármelyik másik mai magyar családhoz – bizalommal fordulhatnak a lakóhelyük szerinti illetékes gyermekjóléti és családsegítő szolgálatokhoz is.